Ochrona danych osobowych i… hulajnogi

Komisarz ds. Ochrony danych i wolności informacji w Hamburgu opublikował ważny komentarz związany z elektrycznymi hulajnogami i ochroną danych osobowych (https://datenschutz-hamburg.de/…/2019-09-13_press-release_E…). W komentarzu został nakreślony ciekawy i dość istotny problemem tworzenia tzw. profili ruchowych czyli zbierania informacji o tym na jakiej trasie dana osoba się porusza i gdzie się zatrzymuje. Na tej podstawie można stworzyć profil tej osoby określający jej indywidualne preferencje, a także czas i miejsce wykonywania codziennych czynności. Bez wątpienia takie dane są bardzo interesujące dla np. reklamodawców czy lokalnych dostawców towarów i usług.

Komisarz zwrócił też uwagę na bardzo ważną kwestię: „Elementarną częścią prywatności jest możliwość poruszania się w przestrzeni publicznej bez śledzenia.”.

W takiej sytuacji pojawia się pytanie co można zrobić? Jedyne rozwiązanie to zachowanie ostrożności, gdy podajemy swoje dane oraz zwracanie uwagi na to, komu i jakie dane będą przekazane oraz w jakim celu.

Źródło: https://datenschutz-hamburg.de/…/20…/09/2019-09-13-e-scooter